up
close_menu
miejsca

miejsca

Adres obiektu

Ochotnica Górna

Adres obiektu
Ilość odwiedzin

2

Ilość odwiedzin
Autor zdjęcia

Foto: Adam Brzoza

Autor zdjęcia

Opis miejsca w wersji audio

0:00
0:00

Dawna kwatera partyzantów AK w osiedlu Skałka

Osiedle Skałka leży na samym końcu doliny potoku Jamne. Jest to najwyżej położone osiedle Ochotnicy Górnej, jego zabudowania sięgają powyżej granicy 1000 m n.p.m. Budynek, w którym kwaterowali partyzanci, znajduje się na dole osiedla, tuż przy drodze.

We wrześniu i październiku 1944 roku zabudowania osiedla Skałka stały się bazą dla liczącego ok. 200 partyzantów IV batalionu 1. pułku strzelców podhalańskich Armii Krajowej. Dowódcą batalionu był kpt. Julian Zapała „Lampart”. 24 września 1944 roku na Skałce odbyła się uroczysta polowa msza św., podczas której zaprzysiężono cały 1. pułk strzelców podhalańskich AK. Kilka tygodni później, 20 października 1944 roku, akowcy musieli bronić swoich kwater na Skałce w trzecim dniu tzw. bitwy ochotnickiej. Po żołnierzach AK swój obóz w tym miejscu utworzyli partyzanci sowieccy, dowodzeni przez lejtn. Piotra Jarosławcewa „Petra”. 

Z dawnych zabudowań służących partyzantom zachował się budynek rodziny Szlagów, w którym kwaterował dowódca batalionu kpt. Julian Zapała „Lampart”. Budynek w 2020 roku przeszedł remont, który przywrócił mu wygląd z 1944 roku. W budynku powstaje wystawa poświęcona partyzantom AK.

Mapa