up
close_menu
miejsca

miejsca

Adres obiektu

Ochotnica Górna

Adres obiektu
Autor zdjęcia

Foto: Adam Brzoza

Autor zdjęcia

Opis miejsca w wersji audio

0:00
0:00

Osiedle Pod Magurką - kwatery partyzantów AK i „ogniowców”

Osiedle Pod Magurką położone jest w zachodniej części doliny potoku Jaszcze, na południowych zboczach masywu Magurek (1108 m n.p.m.).

W zabudowaniach osiedla Pod Magurką od października do listopada 1944 roku kwaterowała część IV batalionu 1. pułku strzelców podhalańskich Armii Krajowej. Stacjonowali tutaj żołnierze, dowództwo na czele z kpt. Julianem Zapałą „Lampartem” kwaterowało w tym czasie w pobliskim osiedlu Zagroniówka. Po wojnie miejsce to stało się obozowiskiem sztabu Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica” mjr. Józefa Kurasia „Ognia”. „Ogniowcy” przebywali Pod Magurką przez dwa miesiące – od sierpnia do końca września 1946 roku, kiedy do opuszczenia wygodnych kwater zmusiła ich komunistyczna obława. Oryginalne zabudowania mieszkalne pamiętające czasy wojny nie zachowały się – przetrwała tylko część budynków gospodarczych.

Przez osiedle prowadzi Szlak Kultury Wołoskiej, biegnący z doliny potoku Jaszcze na wieżę widokową, stojącą na szczycie Magurek. 

Osiedle Pod Magurką położone jest w wyjątkowo malowniczej okolicy. Znad zabudowań osiedla rozciąga się widok na wyjątkowy, wciąż jeszcze żywy rolno-pasterski krajobraz wsi.

 

Mapa