up
close_menu
miejsca

miejsca

Adres obiektu

Tylmanowa

Adres obiektu
Ilość odwiedzin

1

Ilość odwiedzin
Autor zdjęcia

Foto: Adam Brzoza

Autor zdjęcia

Opis miejsca w wersji audio

0:00
0:00

Osiedle Królowo – przeprawa czółnem przez Dunajec

Osiedle Królowo jest najbardziej na południe wysuniętym osiedlem Tylmanowej. Leży tuż przy granicy z Krościenkiem, po przeciwnej stronie Dunajca niż główna droga przebiegająca przez wieś.

Zabudowania Tylmanowej rozłożone są po obydwu stronach Dunajca, przepływającego przez sam środek wsi. Przez wieki komunikacja przez rzekę stanowiła nie lada problem, a mieszkańcy osiedli położonych za rzeką musieli przeprawiać się przez nią za pomocą czółen. Przeprawy takie funkcjonowały przy każdym osiedlu, leżącym na prawym brzegu Dunajca. Dawniej istniał też we wsi urzędowy przewoźnik, opłacany ze składek mieszkańców, który na specjalnej tratwie przymocowanej do przerzuconej przez rzekę liny, przeprawiał ludzi wraz z wozami z jednego brzegu na drugi. 

Ostatnia zachowana dawna przeprawa, będąca zapewne jedną z ostatnich tego typu przepraw w Polsce, znajduje się w osiedlu Królowo. Wciśnięte w zakole rzeki Królowo jest tutaj jedynym osiedlem bez mostu, a do niedawna nie posiadało nawet utwardzonej drogi. Do dziś najdogodniejszym sposobem przedostania się z osiedla do centrum wsi jest droga przez rzekę. Jeśli jest to z jakichś powodów niemożliwe, pozostaje kilkukilometrowa droga naokoło przez Krościenko.

W pobliżu osiedla Królowo, na skalistym grzbiecie ciągnącym się od góry Stajkowa (706 m n.p.m.) i opadającym w stronę Dunajca, znajdują się pozostałości polskich fortyfikacji polowych z 1939 roku, w tym gniazda karabinów maszynowych, z których żołnierze Batalionu Korpusu Ochrony Pogranicza „Żytyń” ostrzeliwali 3 września 1939 roku nadciągające od strony Krościenka nad Dunajcem oddziały niemieckie. Polacy opuścili swoje stanowiska nocą z 3 na 4 września przeprawiając się w bród przez Dunajec i wysadzając za sobą kilkunastometrowy odcinek szosy tylmanowskiej i muru oporowego nad Dunajcu.

Przeprawa znajduje się przy samym Dunajcu, na wysokości osiedla Królowo, przy rezerwacie przyrody na Kłodnem. Przy odrobinie szczęścia można nawet trafić na moment przeprawiania się mieszkańców osiedla.

Mapa