up
close_menu
miejsca

miejsca

Adres obiektu

Tylmanowa

Adres obiektu
Autor zdjęcia

Foto: Adam Brzoza

Autor zdjęcia

Opis miejsca w wersji audio

0:00
0:00

Rezerwat przyrody Kłodne nad Dunajcem

Rezerwat znajduje się w osiedlu Kłodne, na prawym bardzo stromym i trudno dostępnym brzegu Dunajca. Położony jest na opadających ku rzece zachodnich zboczach Lipowca (744 m n.p.m.) i Wyśniej Góry (638 m n.p.m.). Leży na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego.

Rezerwat został utworzony w 1964 roku. Obejmuje on fragment przełomu Dunajca zwanego Przełomem Tylmanowskim lub Zielonym Przełomem Dunajca. Zajmuje obszar prawie 90 ha.

Ze względu na wyjątkowo niedostępny, stromy teren na terenie rezerwatu zachował się praktycznie pierwotny drzewostan. Rośnie tu naturalny, karpacki las bukowy wraz z domieszką wiązów górskich i grabów. Na niewielkich, naturalnych polankach w zbiorowiskach łąkowych rosną liczne gatunki storczyków. W rezerwacie rośnie wiele rzadkich i chronionych roślin, m.in.: wawrzynek wilczełyko, pokrzyk wilcza jagoda czy dziewięćsił długolistny. Można tutaj spotkać też drugie stanowisko w Polsce (po Bieszczadach)  węża Eskulapa – największego węża z rodziny dusicieli w Europie. 

Rezerwat najlepiej podziwiać ze wzgórz leżących po przeciwnej stronie Dunajca lub z wyżej położonych osiedli leżących na obszarze Kłodnego. Jego urwiste, strome stoki doskonale widać również z poziomu głównej drogi przebiegającej przez wieś. Można do niego dojść ścieżką prowadzącą z osiedla Łęg Górny do osiedla Królowo.

 

Mapa