up
close_menu
miejsca

miejsca

Adres obiektu

Ochotnica Górna

Adres obiektu
Ilość odwiedzin

3

Ilość odwiedzin
Autor zdjęcia

Foto: Adam Brzoza

Autor zdjęcia

Opis miejsca w wersji audio

0:00
0:00

Osiedle za Holiną

Osiedle Za Holiną znajduje się na spłaszczonym grzbiecie górskim, położonym nad jedną z bocznych dolin potoku Forendowskiego. 

Podczas pobytu sztabu zgrupowania oddziału partyzanckiego mjr. Józefa Kurasia „Ognia” w osiedlu Pod Magurką, w sierpniu i wrześniu 1946 roku, z partyzantami współpracowało wielu mieszkańców Ochotnicy Górnej. Do najbardziej zaufanych należeli bracia Dolińscy – Franciszek, Wojciech i Jakub oraz Franciszek Cebula, wszyscy zamieszkali w osiedlu Za Holiną nad Forendówkami. 

Dnia 7 października 1946 roku w osiedlu Za Holiną zjawiła się grupa operacyjna Urzędu Bezpieczeństwa i Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Zatrzymano wtedy wszystkich mieszkańców osiedla i zaczęto ich kolejno przesłuchiwać. Podczas brutalnych tortur zamordowani zostali Franciszek i Wojciech Dolińscy, natomiast Jakub Doliński uciekł, gdy prowadzono go, aby wskazał obóz „ogniowców”. Aresztowany tego dnia Franciszek Cebula otrzymał karę dożywotniego pozbawienia wolności i zmarł w więzieniu w 1952 roku.

Z osiedla Za Holiną otwiera się jeden z najpiękniejszych widoków na Tatry w całych Gorcach. Atrakcyjnie prezentuje się też Pasmo Lubania, a także widoki na Gorce i Beskid Wyspowy. 

Osiedle leży na Szlaku Kultury Wołoskiej, prowadzącym z doliny potoku Forendowskiego na wieżę widokową na Magurkach.

Mapa