up
close_menu
trasy

trasy

Adres obiektu

Ochotnica Dolna

Adres obiektu
Czas przejscia

1:00

Czas przejscia
Autor zdjęcia

Foto: Lucyna Kozub

Autor zdjęcia

Trasa piesza 12

Przystanek Maniowy-Huba – Huba – Przełęcz Pod Kotelnicą

Długość: 3,6 km

Suma podejść: 369 m

Suma zejść: 4 m

Najwyższy punkt: Przełęcz pod Kotelnicą (917 m n.p.m.)

Czas przejścia: 1,5 godz.

Stopień trudności: średnia

Trasę rozpoczynamy na przystanku autobusowym Maniowy-Huba, pod tzw. Hubką, będącą formalnie częścią wsi Maniowy. Idziemy pod górę, na północ, asfaltową drogą wijącą się wśród zabudowań Hubki. Za plecami powoli otwierają się nam widoki na Tatry i dolinę Dunajca. 

Po niecałych dwóch kilometrach dochodzimy do Huby. Wieś jest obecnie mocno zabudowana domkami letniskowymi, przez co praktycznie utraciła swój pierwotny, rolniczy charakter. Idąc przez Hubę mijamy ładną, murowaną kapliczkę z XIX wieku, stojącą tyłem do obecnej drogi. Za kapliczką podążamy cały czas w górę, po przejściu niecałego kilometra asfalt przechodzi w zwykłą drogę gruntową, która wprowadza nas w las. Warto zatrzymać się tu na chwilę, aby podziwiać rozpościerającą się z tego miejsca wyjątkową panoramę przede wszystkim Tatr, choć widoczne są też Pieniny, Magura Spiska i Podtatrze. Przy dobrej pogodzie (i odrobinie szczęścia) można stąd dostrzec również Babią Górę.

Ostatnie pół kilometra pokonujemy przez las, droga stromo wspina się grzbiet Pasma Lubania. Dochodzimy do niewielkiej przełęczy, położonej tuż poniżej szczytu Kotelnicy. Znajduje się na niej niewielka polanka, będąca ostatnią pozostałością dawnej, rozległej polany Dziabacki, stoi  na niej stary kopiec graniczny z XVII wieku, częściowo odtworzony. Przebiega tędy czerwony szlak PTTK. Możemy skręcić w lewo (na wschód), aby po ok. 3 h dojść nim na Lubań albo odbić na zachód, aby za ok. 1 h dotrzeć do Przełęczy Knurowskiej, mijając po drodze malownicze osiedle Studzionki.