up
close_menu
trasy

trasy

Adres obiektu

Ochotnica Górna

Adres obiektu
Czas przejscia

4:00

Czas przejscia
Autor zdjęcia

Foto: Adam Brzoza

Autor zdjęcia

Trasa 30 - Ścieżka edukacyjna GPN „Z Turbacza na Jaworzynę Kamienicką”

Hala Długa – Polana Gabrowska – Kiczora – Jaworzyna Kamienicka

Długość: 4 km 

Suma podejść: 80 m

Suma zejść: 80 m

Najwyższy punkt: Kiczora (1282 m n.p.m.)  

Czas przejścia: ok. 4 godz.

Stopień trudności: łatwy

Ścieżka edukacyjna Gorczańskiego Parku Narodowego „Z Turbacza na Jaworzynę Kamienicką” poświęcona jest głównie ochronie gorczańskiej przyrody, w tym zwłaszcza problematyce ochrony polan gorczańskich. Ścieżka w całości przebiega w granicach Parku Narodowego. Oznaczona jest słupkami z symbolem białego kwadratu przeciętego na ukos zielonym pasem. Z racji tego że ścieżka nie tworzy zamkniętej pętli, najlepiej jest połączyć przejście ścieżki z szerszą wędrówką, np. z Turbacza na Gorc.

Początek ścieżki znajduje się przy schronisku na Turbaczu (1310 m n.p.m.), na małej polanie Wolnica będącej częścią Hali Długiej. Kierujemy się na wschód, podążając za znakami czerwonego szlaku turystycznego PTTK. Szlak prowadzi przez szeroką Halę Długą, na której w sezonie wypasowym (maj-wrzesień) prowadzony jest kulturowy wypas owiec oraz funkcjonuje bacówka. Warto do niej zaglądnąć, można tu nabyć oryginalne sery oraz napić się żętycy. Wędrując wzdłuż Hali Długiej można podziwiać piękne widoki na Gorce oraz okoliczne pasma górskie, w tym zwłaszcza Tatry.

Po ok. dwóch kilometrach dochodzimy do polany Gabrowskiej (1225-1255 m n.p.m.), regularnie wykaszanej staraniem GPN. Na wschodnim skraju polany przy rozwidleniu szlaków podążamy za czerwonymi znakami na południowy wschód w stronę Kiczory (1282 m n.p.m.). Szczyt Kiczory góruje nad szerokimi połaciami hal Cioski, będących jednymi z najstarszych terenów wypasowych w Gorcach. Na Kiczorze ścieżka opuszcza czerwony szlak i prowadzi nas na północ. Po kilku minutach dochodzimy do niepozornego torfowiska. Rosną tu niezwykle rzadkie w Gorcach gatunki roślin charakterystyczne dla górskich torfowisk wysokich.

Z torfowiska podążamy zarośniętym górskim grzbietem na północny wschód aż do polany Jaworzyna Kamienicka – obszernej, starej polany, leżącej na północnym zboczu góry nazywanej również Jaworzyna Kamienicka (1288 m n.p.m.). Na polanie stoi Bulandowa kapliczka, której charakterystyczna sylwetka stała się jednym z symboli Gorców. Kapliczkę ufundował Tomasz Chlipała zwany Bulandą, słynny gorczański baca i czarownik pochodzący ze Szczawy. Z polany, z racji jej wysokiego położenia, roztacza się szeroka panorama na wszystkie okoliczne pasma górskie, w tym Gorce, Beskid Sądecki i Beskid Wyspowy oraz Tatry. Na polanie znajduje się ostatni punkt ścieżki, która kończy w tym miejscu swój przebieg.