up
close_menu
trasy

trasy

Adres obiektu

Tylmanowa

Adres obiektu
Autor zdjęcia

Foto: Lucyna Kozub

Autor zdjęcia

Trasa piesza 26

Tylmanowa (os. Jurki) – Basta – Pasterski Wierch – Średni Groń – Lubań

Długość: 6 km

Suma podejść: 885 m

Suma zejść: 76 m

Najwyższy punkt: Średni Groń (1201 m n.p.m.)

Czas przejścia: 3 godz.

Stopień trudności: średnia

 

Początek trasy znajduje się na parkingu w os. Jurki w Tylmanowej, zaraz za mostem nad rzeką Ochotnica. Ruszamy na zachód zielonym szlakiem turystycznym PTTK, rozpoczynającym się zaraz za tablicą pamiątkową. Warto zwrócić uwagę na poszarpane zbocze góry. Jest to pamiątka po działaniach wojennych z 1939 roku, kiedy to polscy saperzy wysadzili zbocze góry aby zatarasować przejście nadciągającym od strony Krościenka oddziałom niemieckim. Droga stromo wspina się prosto na wzgórze Basta. Na trasie spotkamy stacje Kalwarii Tylmanowskiej - wkomponowane w otoczenie rzeźby przedstawiające stacje drogi krzyżowej, zostały wykonane przez miejscowego artystę ludowego. 

W połowie podejścia na Bastę odnajdujemy półkę skalną, z której roztacza się urokliwy widok na Dunajec i Pasmo Radziejowej. W pobliżu można odnaleźć relikty umocnień z czasów obydwu wojen światowych. Również na szczycie jest dobry punkt widokowy na dolinę Dunajca i Beskid Sądecki. Po krótkim zejściu i przejściu przez łąki droga nieustannie pnie się w górę, w kierunku południowo-zachodnim. Na skraju lasu możemy odejść od szlaku ok. 200 m aby zobaczyć dawną pustelnię misjonarza ks. Józefa Piszczka. 

Dalej szlak prowadzi przez Makowicę, następnie podchodzi pod Pasterski Wierch, którego wierzchołek omija od strony południowej. W połowie odległości między Makowicą a Pasterskim Wierchem zobaczyć można ciekawą formację skalną – tzw. Białą Skałę, znajdującą się w lesie w pobliżu szlaku.

Cały czas poruszamy się zielonym szlakiem aż do Średniego Gronia, na którym znajduje się połączenie ze szlakiem czerwonym PTTK. Można nadłożyć jeszcze trochę drogi i podejść kilkaset metrów na nieodległy Lubań. Idąc na zachód szybko dochodzimy do rozległej polany podszczytowej Wierch Lubania. Na polanie funkcjonuje sezonowa Studencka Baza Namiotowa. Warto zatrzymać się tu na chwilę, ponieważ w bezpośredniej okolicy znajdziemy trzy ciekawe miejsca. Jest to torfowisko, ruiny schroniska oraz ciekawe formy skalne – tzw. „Samorody”. Mijamy skałki i podążamy za znakami czerwonymi i zielonymi na nieodległy szczyt Lubania. 

Na szczycie stoi wieża widokowa z której rozciąga się imponującą panoramą na Tatry, Pieniny, Jezioro Czorsztyńskie, Magurę Spiską, Pogórze Spisko-Gubałowskie, Gorce, Babią Górę, Beskid Wyspowy oraz Pasmo Radziejowej w Beskidzie Sądeckim. Nieco poniżej szczytu znajduje się ołtarz i krzyż papieski, przy którym odbywają się spotkania liturgiczne i msze.