up
close_menu
trasy

trasy

Adres obiektu

Tylmanowa

Adres obiektu
Autor zdjęcia

Foto: Lucyna Kozub

Autor zdjęcia

Trasa piesza 25

Tylmanowa (os. Jurki) – Brzezie – Kolebisko – Jaworze 

 

Długość: 5 km 

Suma podejść: 533 m

Suma zejść: 11 m

Najwyższy punkt: Jaworze (936 m n.p.m.)

Czas przejścia: ok. 2 godz.

Stopień trudności: łatwa

 

Początek trasy znajduje się w osiedlu Jurki w Tylmanowej, w miejscu gdzie rzeka Ochotnica wpada do Dunajca. Samochód możemy zostawić na parkingu za mostem, skąd ruszamy zielonym szlakiem turystycznym PTTK na wschód. Po przejściu mostu na Dunajcu warto skręcić w lewo i obejrzeć zabudowania w osiedlu Króle, a następnie przejść się przez sąsiadujące z nim osiedle Klępy. W obu miejscach zachowały się cenne, zwarte zespoły lokalnej zabudowy drewnianej, pochodzące z przełomu XIX i XX wieku.

 

Spacerując pomiędzy zabudowaniami osiedla Króle warto podejść na brzeg Dunajca aby zobaczyć miejsce, w którym przez kilka wieków funkcjonowała binduga, tj. miejsce wiązania i spławu drewna, zrąbywanego głównie w lasach doliny Ochotnicy i wysyłanego stąd w głąb Królestwa Polskiego. 

 

Po opuszczeniu zabudowań wsi trasa prowadzi nas na malownicze wzgórze Brzezie, górujące nad Tylmanową. Następnie podążamy wzdłuż łagodnego zbocza, z którego w wielu miejscach otwierają się piękne widoki na okoliczne pasma górskie. Po drodze, na wysokości ok. 830 m n.p.m., mijamy częściowo zarośniętą polanę Kolebisko, na której w przeszłości działało sezonowe osiedle pasterskie. Na polanie zachowała się jedna z kilku istniejących tu dawniej kolib, ruiny kilku innych wciąż można odszukać w terenie. Idziemy dalej pod górę za zielonymi znakami aż na sam szczyt Jaworza (936 m n.p.m.), przez który przebiega żółty szlak turystyczny PTTK.

 

Z Jaworza warto przejść jeszcze ok. pół kilometra żółtym szlakiem aby dotrzeć na Suchy Groń (Koziarz). Na jego szczycie stoi wieża widokowa z rozległą panoramą m.in. na Gorce, Beskid Sądecki, Beskid Wyspowy i Pieniny, w oddali widoczne są także Tatry i Magura Spiska. Będąc na wieży warto też zwrócić uwagę na przełom Dunajca pod Soblem, widoczny w kierunku północno-zachodnim.