trasy
Trasa piesza 21
Polana Gabrowska – Trzy Kopce pod Kiczorą – Polana Jaworzyna Kamienicka – Polana Przysłop Górny – Polana Przysłop Dolny – Gorc (wieża widokowa)
Długość: 8,7 km
Suma podejść: 261 m
Suma zejść: 338 m
Najwyższy punkt: Trzy Kopce (1277 m n.p.m.)
Czas przejścia: ok. 2,5 godz.
Stopień trudności: łatwa
Wycieczkę rozpoczynamy na Polanie Gabrowskiej. Jest ona regularnie wykaszana przez Gorczański Park Narodowy, dzięki czemu jest jedną z niewielu dobrze zachowanych polan w wyższych partiach Gorców. Na wschodnim skraju polany, przy rozwidleniu szlaków, podążamy za czerwonymi znakami szlaku turystycznego PTTK na południowy wschód w stronę Kiczory (1282 m n.p.m.). Szczyt Kiczory góruje nad szerokimi połaciami hal Cioski, będących jednymi z najstarszych terenów wypasowych w Gorcach. Dochodzimy do skrzyżowania szlaków, podążamy na wschód za zielonymi znakami szlaku turystycznego. Warto w tym miejscu odbić kilkaset metrów w lewo (na północ) aby oznakowaną ścieżką edukacyjną GPN dotrzeć do niepozornego torfowiska. Rosną tu niezwykle rzadkie w Gorcach gatunki roślin, charakterystyczne dla górskich torfowisk wysokich.
Z torfowiska podążamy zarośniętym górskim grzbietem na północny wschód aż do polany Jaworzyna Kamienicka - obszernej, starej polany leżącej na północnym zboczu góry, nazwanej również Jaworzyną Kamienicką (1288 m n.p.m.). Szlak przebiega południowym krańcem Jaworzyny, warto jednak zejść z niego aby zobaczyć samą polanę. Stoi na niej tzw. Bulandowa kapliczka, której charakterystyczna sylwetka stała się jednym z symboli Gorców. Kapliczkę ufundował Tomasz Chlipała zwany Bulandą, słynny gorczański baca i czarownik pochodzący ze Szczawy. Z polany, z racji jej wysokiego położenia, roztacza się szeroka panorama na wszystkie okoliczne pasma górskie, w tym Gorce, Beskid Sądecki i Beskid Wyspowy oraz Tatry.
Z Jaworzyny Kamienickiej podążamy dalej przez las za zielonymi znakami na wschód. Po ok. dwóch kilometrach las nieco przerzedza się. Jest to dawna polana Średniak, niestety obecnie prawie zupełnie zarośnięta lasem. Trzeba tu zwrócić uwagę na obszerne, koliste zagłębienie leżące w pobliżu szczytu Średniaka. To tzw. „Zbójecki Plac”, miejsce które wg. lokalnych legend miało zostać wytańcowane przez zbójników.
Idziemy dalej na wschód zielonym szlakiem i po niecałym kilometrze dochodzimy do polany Przysłop Górny, będącej zachowanym fragmentem ogromnego zespołu hal i polan, nazywanego Przysłopy. Polana jest stosunkowo dobrze zachowana i regularnie wykaszana przez GPN. Stoi na niej współczesna, stylizowana koliba. Z polany rozpościera się atrakcyjny widok na dolinę Ochotnicy, Pasmo Lubania, Beskid Sądecki i Tatry.
Podążamy nadal na wschód przez tereny dawnych Przysłopów, obecnie prawie zupełnie zarosłe lasem. Po ok. kilometrze dochodzimy do kolejnego zachowanego fragmentu dawnych hal. To mocno zarośnięta polana Przysłop Dolny, na której zielony szlak turystyczny łączy się z żółtym. Podążamy nadal za zielonymi znakami. Przez ostatnie trzy kilometry maszerujemy górskim grzbietem, na którego zboczach rozciągają się zarastające polany. Po prawej stronie otwiera nam się widok na osiedle Skałka i malowniczą dolinę potoku Jamne, z majaczącą w oddali linią Pasma Lubania. Przed nami coraz wyraźniej rysuje się zarośnięta kopuła Gorca z widoczną na jego szczycie wieżą widokową. Tuż przed Gorcem dochodzimy do niebieskiego szlaku turystycznego PTTK. Podążamy nim ok. 300 m i docieramy na szczyt Gorca (1228 m n.p.m.). Trasa kończy się na szczycie Gorca pod wieżą. Warto wykonać dodatkowy wysiłek i wspiąć się na jej szczyt. Rozpościera się z niego wyjątkowy widok na Gorce, Beskid Sądecki, Beskid Wyspowy, Beskid Żywiecki oraz Tatry.