up
close_menu
trasy

trasy

Adres obiektu

Ochotnica Górna

Adres obiektu
Czas przejscia

1:00

Czas przejscia
Autor zdjęcia

Foto: Lucyna Kozub

Autor zdjęcia

Trasa piesza 19

Ochotnica Górna (os. Zawady) – Gorczańska Chata – Polana Przehyba – Polana Przysłop Górny

Długość: 6,7 km 

Suma podejść: 650 m

Suma zejść: 103 m

Najwyższy punkt: Polana Przysłop Dolny (1161 m n.p.m.)

Czas przejścia: ok. 3 godz.

Stopień trudności: średnia

 

Wycieczkę zaczynamy w osiedlu Zawady w Ochotnicy Górnej przy kościele parafialnym. Samochód można zostawić na parkingu pod kościołem. Udajemy się pod Wiejski Ośrodek Kultury, można do niego wstąpić aby zobaczyć dwie tematyczne wystawy - etnograficzną oraz lotniczą. Spod Ośrodka idziemy asfaltową drogą na północ, kierując się w górę doliny potoku Jamne. Warto zwrócić uwagę na niepozorną kapliczkę "Pod Bozymanką", stojącą na słupku po prawej stronie drogi. Kapliczka jest już współczesna, postawiono ją na miejscu starszej, XIX-wiecznej, która zniszczała. Wprawdzie stoi ona na prywatnej parceli ale jest doskonale widoczna z drogi biegnącej w górę doliny potoku Jamne.

Po około dwóch kilometrach szlak skręca ostro w lewo na południowy zachód. Warto jednak pójść jeszcze kawałek w górę drogi, aby odwiedzić pozostałości elektrowni wodnej Andrzeja Foksa. Można ją zwiedzić po uprzednim umówieniu się z właścicielem. Z elektrowni wracamy do miejsca, w którym żółty szlak turystyczny PTTK odbija z drogi asfaltowej. Podążamy w górę za żółtymi znakami. Idziemy stromą, górską drogą biegnącą przez świerkowy las i po ok. kilometrze dochodzimy do schroniska górskiego „Gorczańska Chata” (GoCha), wcześniej nazywanego „Hawiarska Koliba”. Można tutaj przenocować, miejsce jest też świetną bazą wypadową dla różnych wycieczek w Gorce.

Spod schroniska kontynuujemy marsz w górę za żółtymi znakami. Po drodze mijamy liczne polany, na jednej z nich, polanie Zoniowskie, przy samym szlaku stoi współczesna kapliczka tzw. „Kapliczka Jasińskich”. Warto zejść na chwilę ze szlaku i pospacerować trochę po polanie, jest ona bowiem jedną z niewielu tak dobrze zachowanych, starych polan gorczańskich. Oprócz tego roztacza się z niej piękny widok m.in. na Tatry. Po opuszczeniu polany kontynuujemy marsz żółtym szlakiem i po krótkiej chwili dochodzimy do polany Przehyba, będącej fragmentem starej hali, dziś częściowo już zarośniętej.

Z Przehyby podążamy nadal żółtym szlakiem w górę, w kierunku północnym. Po przejściu przez las dochodzimy do prawie zupełnie zarośniętej hali Przysłop Dolny, na której żółty szlak turystyczny PTTK spotyka się z zielonym. Możemy stąd iść w prawo (wschód) na Gorc, albo udać się w lewo (zachód) aby dojść na Kiczorę i dalej Turbacz.