up
close_menu
trasy

trasy

Adres obiektu

Ochotnica Dolna

Adres obiektu
Czas przejscia

1:00

Czas przejscia
Autor zdjęcia

Foto: Lucyna Kozub

Autor zdjęcia

Trasa piesza 18

Ochotnica Dolna (Kudowe) – Ochotnica Górna (os. Zawady) – Gorczańska Chata – Przehybka – Przysłop – Polana Bukowina – Gorc (wieża widokowa)

 

Długość: 14,6 km 

Suma podejść: 927 m

Suma zejść: 252 m

Najwyższy punkt: Gorc (1228 m n.p.m.)

Czas przejścia: ok. 5 godz.

Stopień trudności: trudna

 

Wycieczkę zaczynamy na skrzyżowaniu dróg u wylotu doliny Potoku Kudowskiego. Samochód można zostawić na parkingu znajdującym się przy pobliskim sklepie. Podążamy na zachód, główną drogą biegnącą przez dolinę Ochotnicy, z której możemy podziwiać wciąż zachowany rolniczo-pasterski krajobraz wsi. Po przejściu ok. dwóch kilometrów, przy budynku szkoły podstawowej na Skrodnem, warto zwrócić uwagę na stojącą przy samej drodze okazałą, bieloną kapliczkę z XVIII wieku, jedną z najstarszych w Ochotnicy. 

Po przejściu kolejnych dwóch kilometrów dochodzimy do osiedla Zawady w Ochotnicy Górnej. Po drodze mijamy siedzibę Wiejskiego Ośrodka Kultury, można do niego wstąpić aby zobaczyć dwie tematyczne wystawy - etnograficzną oraz lotniczą. Spod Ośrodka idziemy asfaltową drogą na północ, kierując się w górę doliny potoku Jamne. Warto zwrócić uwagę na niepozorną kapliczkę "Pod Bozymanką", stojącą na słupku po prawej stronie drogi. Kapliczka jest już współczesna, postawiono ją na miejscu starszej, XIX-wiecznej, która zniszczała. Wprawdzie stoi ona na prywatnej parceli ale jest doskonale widoczna z drogi biegnącej w górę doliny potoku Jamne.

Po około dwóch kilometrach szlak skręca ostro w lewo na południowy zachód. Warto jednak pójść jeszcze kawałek w górę drogi, aby odwiedzić pozostałości elektrowni wodnej Andrzeja Foksa. Można ją zwiedzić po uprzednim umówieniu się z właścicielem. Z elektrowni wracamy do miejsca, w którym żółty szlak turystyczny PTTK odbija z drogi asfaltowej. Podążamy w górę za żółtymi znakami. Idziemy stromą, górską drogą biegnącą przez świerkowy las i po ok. kilometrze dochodzimy do schroniska górskiego „Gorczańska Chata” (GoCha), wcześniej nazywanego „Hawiarska Koliba”. Można tutaj przenocować, miejsce jest też świetną bazą wypadową dla różnych wycieczek w Gorce.

Spod schroniska kontynuujemy marsz w górę za żółtymi znakami. Po drodze mijamy liczne polany, na jednej z nich, polanie Zoniowskie, przy samym szlaku stoi współczesna kapliczka tzw. „Kapliczka Jasińskich”. Warto zejść na chwilę ze szlaku i pospacerować trochę po polanie, jest ona bowiem jedną z niewielu tak dobrze zachowanych, starych polan gorczańskich. Oprócz tego roztacza się z niej piękny widok m.in. na Tatry. Po opuszczeniu polany kontynuujemy marsz żółtym szlakiem i po krótkiej chwili dochodzimy do polany Przehyba, będącej fragmentem starej hali, dziś częściowo już zarośniętej.

Z Przehyby podążamy nadal żółtym szlakiem w górę, w kierunku północnym. Po przejściu przez las dochodzimy do prawie zupełnie zarośniętej hali Przysłop Dolny, na której żółty szlak turystyczny PTTK spotyka się z zielonym. Kierujemy się w prawo (na wschód) i podążamy za zielonymi znakami.

Przez ostatnie trzy kilometry maszerujemy górskim grzbietem, na którego zboczach rozciągają się zarastające hale i polany. Po prawej stronie otwiera nam się widok na osiedle Skałka i malowniczą dolinę potoku Jamne, z majaczącą w oddali linią Pasma Lubania. Przed nami coraz wyraźniej rysuje się zarośnięta kopuła Gorca z widoczną na jego szczycie wieżą widokową. Tuż przed Gorcem dochodzimy do niebieskiego szlaku turystycznego PTTK. Podążamy nim ok. 300 m i docieramy na szczyt Gorca (1228 m n.p.m.). Trasa kończy się na szczycie Gorca pod wieżą, z której zapierająca dech w piersiach panorama na Gorce, Beskid Sądecki, Beskid Wyspowy, Beskid Żywiecki, i przede wszystkim majestatyczne Tatry wynagrodzi nam trudy wędrówki.