up
close_menu
trasy

trasy

Adres obiektu

Ochotnica Dolna

Adres obiektu
Czas przejscia

1:00

Czas przejscia
Autor zdjęcia

Foto: Lucyna Kozub

Autor zdjęcia

Trasa piesza 17

Ochotnica Dolna – Lubań

 

Długość: 13,2 km

Suma podejść: 755 m

Suma zejść: 724 m

Najwyższy punkt: Lubań, (1211 m n.p.m.)

Czas przejścia: 4,5 godz.

Stopień trudności: średnia

 

Odcinek na terenie Gminy Ochotnica Dolna – długość: 6,8 km

Ochotnica Dolna – Lubań

 

Trasa rozpoczyna się w Ochotnicy Dolnej (możliwość pozostawienia samochodu na parkingu sklepu). Ruszamy na zachód za zielonymi znakami. Po ok 200 m skręcamy w lewo, na południe, w górę potoku Kudowego. 

W górnym odcinku doliny zaczyna się droga gruntowa. Idziemy drogą, pilnie obserwując znaki. Po ok 3 km szlak skręca w prawo, przez potok w małą ścieżkę wśród drzew. Należy uważać, aby nie przegapić tego miejsca. Kontynuujemy za zielonymi znakami i trasa wyprowadzi nas przez las do głównego grzbietu Pasma Lubania. Prowadzi nim szlak czerwony GSB. Warto tu na chwilę skręcić na zachód aby wejść na polanę Kudów skąd rozlega się piękna panorama Tatr i Jeziora Czorsztyńskiego. 

Wracamy z Polany Kudów na wschód i dalej wspólnie za znakami zielonymi i czerwonymi, w końcowym odcinku także niebieskimi do szczytu Lubania. Po drodze zobaczymy jeszcze polanę Jaworzyny Ochotnickie. 

Przed ostatnim stromym podejściem możemy skręcić w prawo, za żółtymi znakami i łagodniejszym obejściem wierzchołka wejść na szczyt. Ta droga jest dłuższa, za to zdecydowanie łagodniejsza. Po minięciu terenu bazy namiotowej z wiatą i przejściu polany dojdziemy do szczytu Lubania. Na wierzchołku znajduje się krzyż papieski, ołtarz kamienny oraz wieża widokowa ze wspaniałą panoramą.