up
mapa

miejsca

trasy_bg

Foto: Adam Brzoza

panoramy

Galeria zdjęć

adres Ochotnica Dolna

Lista miejsc, znajdujących się w pobliżu


Osiedle Twarogi

Niewielkie, otoczone lasami górskie osiedle Twarogi (Tworogi) położone jest na północny wschód od centrum Ochotnicy Dolnej, przy samej granicy z Kamienicą.


Na przełomie listopada i grudnia 1944 roku Twarogi były obozowiskiem IV batalionu 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK. To tutaj partyzanci przyprowadzili wziętych do niewoli podczas akcji na Rzece żołnierzy niemieckich, tu też zlikwidowany został strz. Michał Mnichowski „Żbik”, żołnierz AK rozpoznany jako dawny funkcjonariusz niemieckiej policji kryminalnej (jego mogiła znajduje się w zagajniku koło zabudowań). W grudniu 1944 roku kwatery na Twarogach zajęli na kilka tygodni partyzanci sowieccy z grupy Wiktora Prokoszewa „Wiktora”. Z kolei w okresie powojennym, w latach 1948–1949, w osiedlu chronili się partyzanci z oddziału „Wiarusy”.


Osiedle do dziś zachowało dużo z pierwotnego charakteru, w większości dominuje tu drewniana, tradycyjna zabudowa, i choć stan niektórych budynków jest zły, to poczuć można tam nadal atmosferę  tradycyjnego górskiego osiedla ochotnickiego. Przez Twarogi przebiegają ścieżki rowerowe (Enklawa).Opis miejsca w wersji audio

0:00
0:00