up
close_menu
miejsca

miejsca

Adres obiektu

Ochotnica Dolna

Adres obiektu
Autor zdjęcia

Foto: Lucyna Kozub

Autor zdjęcia

Opis miejsca w wersji audio

0:00
0:00

Kapliczka na Kosarzyskach w Janczurowskim Potoku

 

Kapliczka znajduje się w osiedlu Kosarzyska, będącym ostatnim osiedlem  Janczurowskiego potoku. Stoi na samym szczycie wybitnego, wylesionego wzgórza nazywanego „Wierch” (687 m n.p.m.), górującego nad zabudowaniami osiedla.
 
Kosarzyska są dawną polaną, zamieszkiwaną sezonowo w okresie letnim. Pierwotnie stały na niej szałasy służące właścicielom za schronienie w czasie sezonu wypasowego, a zimą za miejsce zimowania owiec. Z czasem polana przekształciła się w osobne osiedle, zamieszkiwane na stałe.
 
Kapliczka stojąca na Wierchu na Kosarzyskach jest niewielkim, murowanym obiektem, nakrytym blaszanym, czterospadowym daszkiem. Została postawiona pod koniec lat siedemdziesiątych XX wieku na pamiątkę zgody, która zapanowała w zwaśnionej rodzinie. Łączono to wydarzenie z wyborem Karola Wojtyły na papieża, któremu dedykowana jest kapliczka. W kapliczce znajduje się współczesna, gipsowa figura Matki Boskiej.  
 
Z Wierchu rozciąga się wspaniała panorama na okoliczne pasma górskie oraz malowniczy, pastersko-rolny krajobraz Gorców i Beskidu Sądeckiego. Wprawne oko dostrzeże wszystkie cztery wieże widokowe, wzniesione na terenie gminy Ochotnica Dolna. Wzniesienie jest w rękach prywatnych, znajdują się tu pola uprawne i łąki, dlatego dojście na szczyt możliwe jest jedynie miedzami i granicami pół.
 

 

Mapa