up
close_menu
miejsca

miejsca

Adres obiektu

Ochotnica Dolna

Adres obiektu
Autor zdjęcia

Foto: Adam Brzoza

Autor zdjęcia

Opis miejsca w wersji audio

0:00
0:00

Wzgórze Krzyżowy Gronik

Krzyżowy (lub Krzyżny) Gronik (753 m n.p.m.) to strome wzgórze położone między dolinami Skrodnego i Gorcowego, na północnym brzegu rzeki Ochotnica. 

W dniach 18-20 października 1944 roku rozegrała się tzw. bitwa ochotnicka – operacja policyjno-wojskowa podjęta przez okupanta, zmierzająca do pacyfikacji wsi i rozbicia sił partyzanckich stacjonujących w rejonie Ochotnicy. W trakcie tej operacji oddziały AK, wspierane przez partyzantów sowieckich z grup ppłk. Iwana Zołotara „Artura” oraz ppłk. Afanasija Gładilinia „Griszy”, stoczyły z Niemcami serię potyczek na terenie całej wsi.

Jedna z nich rozegrała się w dniu 18 października 1944 r w rejonie Krzyżowego Gronika. Na jego zboczach ulokowały się połączone oddziały AK i partyzantki sowieckiej, dowodzone przez por. Tadeusza Kosmowskiego „Lasa”. Dzięki skutecznemu ostrzałowi prowadzonemu przez partyzantów rozproszona została niemiecka kolumna idąca szosą ochotnicką, co umożliwiło ucieczkę zatrzymanym tego dnia mieszkańcom Ochotnicy. 

Obecnie wzgórze w całości porośnięte jest lasem, nasadzonym w latach powojennych. W terenie nie zachowały się ślady pozycji partyzanckich z października 1944 roku, nie ma też widocznych śladów walk.

Mapa

Lista miejsc, znajdujących się w pobliżu