up
close_menu
trasy

zdobądź 4 wieże!

Autor zdjęcia

Foto: Adam Brzoza

Autor zdjęcia

Opis miejsca w wersji audio

0:00
0:00

Góra Gorc

Gorc (1 228 m n.p.m.) jest wybitnym szczytem, położonym we wschodniej części głównego grzbietu Gorców. Jest on kulminacją rozległego masywu górskiego, nazwanego od jego imienia Masywem Gorca. Jest to jedno z najpopularniejszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w Gorcach.

Stoki Gorca były od wieków intensywnie wykorzystywane pastersko i należą do najdawniejszych terenów wypasowych w regionie, liczących sobie grubo ponad pół tysiąca lat. Śladem wielowiekowej, intensywnej działalności pasterskiej na Gorcu są do dziś zachowane, rozległe hale i polany znajdujące się na zboczach góry, poniżej wierzchołka. W 2015 roku, na zarośniętej lasem kopule szczytowej Gorca, wzniesiono wieżę widokową. Roztacza się z niej szeroka panorama na sąsiednie pasma górskie, w tym na Gorce, Tatry, Beskid Sądecki i Beskid Wyspowy.

Na południowym zboczu Gorca, przy zielonym szlaku turystycznym, znajduje się studencka baza namiotowa, czynna w sezonie letnim.

Przez Gorc przebiega niebieski szlak turystyczny, który łączy się tutaj ze szlakami czarnym i zielonym. Wieża widokowa dostępna jest przez cały rok.