up
close_menu
trasy

zdobądź 4 wieże!

Autor zdjęcia

Foto: Adam Brzoza

Autor zdjęcia

Opis miejsca w wersji audio

0:00
0:00

Góra Suchy Groń (Koziarz)

Suchy Groń (inaczej: Koziarz; 943 m n.p.m.) jest wybitną kulminacją fragmentu Pasma Radziejowej, które to pasmo nosi lokalną nazwę Suchy Groń. Leży na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego.

 

Suchy Groń był nazwą, którą przez całe wieki określano grzbiet górski leżący pomiędzy polaną Wojakówka a polaną Jaworze włączając również obszerne, należące do Tylmanowej polany, położone na zachodnich zboczach tego grzbietu. Natomiast nazwa Koziarz dotyczyła wyłącznie niewielkiej polany należącej do Obidzy, położonej na wschodnich zboczach Suchego Gronia. Na skutek błędu przy sporządzaniu współczesnych map, główną kulminację Suchego Gronia pomylono z polaną Koziarz i nazwano Koziarzem, natomiast nazwę „Suchy Groń” zawężono wyłącznie do jednego szczytu całego pasma. Błąd pojawił się na współczesnych mapach, dawniejsze mapy podają prawidłową nazwę.

W 2015 roku na zarośniętej lasem kopule szczytowej Suchego Gronia, na miejscu dawnej wieży triangulacyjnej (tzw. patryji) wzniesiono wieżę widokową. Roztacza się z niej wyjątkowo piękny widok na sąsiednie pasma górskie, w tym na Beskid Sądecki, Gorce, Pieniny, Tatry oraz przełom Dunajca w Tylmanowej. Zwraca uwagę wciąż dobrze zachowany, poprzecinany polanami i pastwiskami, rolno-leśny krajobraz Beskidu Sądeckiego po wschodniej stronie grzbietu.

U stóp wieży przebiega żółty szlak turystyczny, prowadzący z Łącka w stronę Dzwonkówki. Wieża widokowa dostępna jest przez cały rok.