up
close_menu
miejsca

miejsca

Adres obiektu

Ochotnica Górna

Adres obiektu
Ilość odwiedzin

1

Ilość odwiedzin
Autor zdjęcia

Foto: Adam Brzoza

Autor zdjęcia

Opis miejsca w wersji audio

0:00
0:00

Polana Łonna

Polana Łonna jest niewielką polaną, położoną w górnej części potoku (część wsi) Jaszcze, na południowym zboczu Średniaka (1190 m n.p.m.). Leży przy oznakowanej ścieżce edukacyjnej Gorczańskiego Parku Narodowego „Dolina Potoku Jaszcze”.

Polana Łonna obejmuje szerokie wypłaszczenie znajdujące się w dnie doliny potoku Jaszcze oraz położony powyżej południowy stok Średniaka. Pierwotnie znacznie większa – jej wyżej położona, południowa część jest obecnie prawie zupełnie zarośnięta. Na polanie znajdują się cenne zbiorowiska roślinne: m.in. fragmenty łąki ostrożeniowej i kilka chronionych gatunków storczyków. Wschodnia część polany jest silnie podmokła, znajdują się tu założone przez Park Narodowy oczka wodne, pełniące rolę siedliska płazów. 

W zachodniej części polany stoi niewielki szałas wybudowany i utrzymywany przez park, nawiązujący do tradycyjnej architektury hal i polan (koliby). Polana jest regularnie wykaszana w ramach programu ochrony ekosystemów nieleśnych, dzięki czemu nie zarasta i zachowuje swą wyjątkową bioróżnorodność.

Do polany najlepiej jest dojść podążając ścieżką edukacyjną. Odwiedzając to miejsce należy pamiętać o przestrzeganiu regulaminu Gorczańskiego Parku Narodowego.

 

Mapa