up
close_menu
miejsca

miejsca

Adres obiektu

Ochotnica Dolna

Adres obiektu
Ilość odwiedzin

1

Ilość odwiedzin
Autor zdjęcia

Foto: Lucyna Kozub

Autor zdjęcia

Opis miejsca w wersji audio

0:00
0:00

Kapliczka z dzwonkiem burzowym w osiedlu Wierchmłynne

Kapliczka znajduje się w osiedlu Wierchmłynne. Stoi na środku rozległego obszaru pól rozciągającego się poniżej przełęczy, oddzielającej Ochotnicę od wsi Zasadne. Jest dobrze widoczna z drogi prowadzącej w górę Młynnego.

 
Jest to duża, murowana kapliczka, wzniesiona z kamienia polnego na zaprawie z gliny. Kapliczka jest otynkowana oraz pobielona wapnem. Obecnie nakryta jest dwuspadowym blaszanym dachem, na środku którego ustawiono wieżyczkę na sygnaturkę, jednak dawniej całość była pokryta gontem.
 
Kapliczkę zbudowano w 1860 roku z inicjatywy Katarzyny Gołdyn, która ufundowała ją na pamiątkę śmierci swojego syna. Młodzieniec był klerykiem, który kształcił się na księdza w seminarium w Nowym Sączu. Pewnej zimy wracał piechotą do domu na święta. Zmęczony długą, męczącą drogą przystanął na moment przy potoku na dole osiedla, aby nieco odetchnąć przed ostatnim podejściem, dzielącym go od rodzinnego domu. Znaleziono go rano, zamarzniętego na kość. Zrozpaczona utratą syna matka postanowiła upamiętnić jego śmierć fundując kapliczkę.
 
W wieżyczce wisiał dawniej dzwonek, tzw. „loretański”, służący do rozpędzania burzy. W kapliczce znajduje się obraz na szkle przedstawiający koronację Matki Boskiej, gipsowa figura Matki Boskiej Bolesnej oraz dwa krzyże. Wnęka kapliczki zamknięta jest ozdobnie kutą metalową kratą.
 
Kapliczka stoi na terenie prywatnym wśród pól uprawnych i łąk. Jest dostępna, jednak dojście do niej możliwe jest jedynie miedzami i granicami pól.
 
 

Mapa